Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 0402YC153MAT2A
AVX Corporation 0402YC153MAT2A
Part Number
0402YC153MAT2A
Description
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0402
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number0402YC153MAT2A
Part StatusActive
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)