Home Product Index Capacitors Thin Film Capacitors 04023J1R7PBSTR
AVX Corporation 04023J1R7PBSTR
Part Number
04023J1R7PBSTR
Description
CAP THIN FILM 1.7PF 25V 0402
Product Parameter
Part Number04023J1R7PBSTR
Part StatusActive
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)