Home Product Index Capacitors Thin Film Capacitors 04023J1R0PBSTR
AVX Corporation 04023J1R0PBSTR
Part Number
04023J1R0PBSTR
Description
CAP THIN FILM 1PF 25V 0402
Product Parameter
Part Number04023J1R0PBSTR
Part StatusActive
Capacitance1pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)