Home Product Index Capacitors Thin Film Capacitors 02013J2R2BBSTR
AVX Corporation 02013J2R2BBSTR
Part Number
02013J2R2BBSTR
Description
CAP THIN FILM 2.2PF 25V 0201
Product Parameter
Part Number02013J2R2BBSTR
Part StatusActive
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)