Home Product Index Capacitors Thin Film Capacitors 02013J0R3PBSTR
AVX Corporation 02013J0R3PBSTR
Part Number
02013J0R3PBSTR
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP THIN FILM 0.3PF 25V 0201
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thin Film Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number02013J0R3PBSTR
Part StatusActive
Capacitance0.3pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)