Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Gate Drivers MIC4100BM
Microchip Technology MIC4100BM
Part Number
MIC4100BM
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC DRIVER MOSFET 100V CMOS 8SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Gate Drivers
Atmel (Microchip Technology)
Atmel (Microchip Technology)
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberMIC4100BM
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Driven ConfigurationHalf-Bridge
Channel TypeIndependent
Number of Drivers2
Gate TypeN-Channel MOSFET
Voltage - Supply9 V ~ 16 V
Logic Voltage - VIL, VIH3V, 8V
Current - Peak Output (Source, Sink)2A, 2A
Input TypeNon-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap)118V
Rise / Fall Time (Typ)400ns, 400ns
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)