Microchip Technology LM2575-3.3WU
Part Number
LM2575-3.3WU
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Atmel (Microchip Technology)
Atmel (Microchip Technology)
    0.50676/pcs
  • 350 pcs
Product Parameter
Part NumberLM2575-3.3WU
Part StatusActive
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)