Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters NFS40-7628
Artesyn Embedded Technologies NFS40-7628
Part Number
NFS40-7628
Manufacturer
Artesyn Embedded Technologies
Description
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 40W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
Artesyn Embedded Technologies
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberNFS40-7628
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4A, 350mA, 350mA
Power (Watts)40W (50W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)