Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors S1812R-222K
API Delevan Inc. S1812R-222K
Part Number
S1812R-222K
Manufacturer
API Delevan Inc.
Description
FIXED IND 2.2UH 658MA 460 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
API Delevan Inc
    0.69530/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberS1812R-222K
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±10%
Current Rating658mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)460 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)