Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors ER1641-562KS
API Delevan Inc. ER1641-562KS
Part Number
ER1641-562KS
Manufacturer
API Delevan Inc.
Description
FIXED IND 5.6UH 335MA 720 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
API Delevan Inc
In Stock 625 pcs
    2.07760/pcs
  • 250 pcs
    2.07760/pcs
  • 500 pcs
  • 750 pcs
Product Parameter
Part NumberER1641-562KS
Part StatusActive
Type-
Material - CoreIron
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating335mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)720 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant65MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)