Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors 1812R-822J
API Delevan Inc. 1812R-822J
Part Number
1812R-822J
Manufacturer
API Delevan Inc.
Description
FIXED IND 8.2UH 375MA 1.4 OHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
API Delevan Inc
    0.33390/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number1812R-822J
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±5%
Current Rating375mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)