Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors 1210R-223J
API Delevan Inc. 1210R-223J
Part Number
1210R-223J
Manufacturer
API Delevan Inc.
Description
FIXED IND 22UH 224MA 3.7 OHM SMD
Family
Fixed Inductors
API Delevan Inc
    0.46920/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number1210R-223J
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±5%
Current Rating224mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.7 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)