Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors 1008R-473J
API Delevan Inc. 1008R-473J
Part Number
1008R-473J
Description
FIXED IND 47UH 120MA 10 OHM SMD
Product Parameter
Part Number1008R-473J
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±5%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)