| Part Number | HMC496LP3E |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Function | Modulator |
| LO Frequency | 4GHz ~ 7GHz |
| RF Frequency | 4GHz ~ 7GHz |
| P1dB | 3dBm |
| Noise Floor | -157dBM/Hz |
| Output Power | 2dBm |
| Current - Supply | 93mA |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.3 V |
| Test Frequency | - |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC MMIC MIXER HI IP3 8-MSOP
In Stock: 97
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC MMIC MIXER HI IP3 8-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC MMIC VCO DIV BY 8 16QSOP
In Stock: 3
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC MMIC MIXER HI IP3 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC MMIC MIXER HI IP3 8-MSOP
In Stock: 121