| Part Number | AD976ARSZ |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 16 |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | Single Ended |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
Manufacturer: JST Sales America Inc.
Description: CENTERROLLER
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 12BIT 41MSPS 44-TQFP
In Stock: 70
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 1
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 22
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 0