| Part Number | AD9764ARURL7 |
|---|---|
| Part Status | Last Time Buy |
| Number of Bits | 14 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 35ns (Typ) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Differential Output | Yes |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| INL/DNL (LSB) | ±2.5, ±1.5 |
| Architecture | Current Source |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: BOARD EVAL FOR AD9704
In Stock: 8
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC TX 8BIT 175MSPS 32-LFCSP
In Stock: 344
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC TX 8BIT 175MSPS 32-LFCSP
In Stock: 1500
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: BOARD EVAL FOR AD9705
In Stock: 13
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC TX 10BIT 175MSPS 32-LFCSP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC TX 10BIT 175MSPS 32-LFCSP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: BOARD EVAL FOR AD9706
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC TX 12BIT 175MSPS 32-LFCSP
In Stock: 831