| Part Number | AD9761ARS |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 10 |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Settling Time | 35ns (Typ) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Differential Output | Yes |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 3 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.7, ±0.5 |
| Architecture | Current Source |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
Manufacturer: JST Sales America Inc.
Description: CENTERROLLER
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 12BIT 41MSPS 44-TQFP
In Stock: 70
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 1
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 22
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 0