| Part Number | AD7224LPZ |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 8 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 20µs |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 11.4 V ~ 16.5 V, ±5V |
| Voltage - Supply, Digital | 14.25 V ~ 15.75 V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 20-PLCC (9x9) |
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC OPAMP GP 800KHZ 16SOIC
In Stock: 235
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC OPAMP GP 800KHZ 16SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC OPAMP GP 800KHZ 16SOIC
In Stock: 474
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC OPAMP GP 800KHZ 16SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC OPAMP GP 800KHZ 16SOIC
In Stock: 382
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC OPAMP GP 800KHZ 16SOIC
In Stock: 1000
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC OPAMP GP QUAD PREC LN 20LCC
In Stock: 3