| Part Number | AD595CD |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Function | Thermocouple Amplifier |
| Sensor Type | External |
| Sensing Temperature | - |
| Accuracy | ±1°C(Max) |
| Topology | Ice Point Compensation, Overload Detection |
| Output Type | Voltage |
| Output Alarm | Yes |
| Output Fan | No |
| Voltage - Supply | 5 V ~ ±15 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 14-CDIP |
Manufacturer: Artesyn Embedded Technologies
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 12.5V 50W
In Stock: 87
Manufacturer: Artesyn Embedded Technologies
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 12.5V 50W
In Stock: 198
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC QUAD 12BIT 1LSB 16-TSSOP
In Stock: 249
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT QUAD SPI 16-TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC DUAL 12BIT SPI 14TSSOP
In Stock: 780
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC DUAL 12BIT SPI 14TSSOP
In Stock: 0