| Part Number | AD574ASD |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 12 |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | Single Ended |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | ADC |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | Internal |
| Voltage - Supply, Analog | ±11.4 V ~ 16.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Features | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 28-CDIP (0.605", 15.37mm) |
| Supplier Device Package | 28-CDIP |
Manufacturer: Artesyn Embedded Technologies
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 12.5V 50W
In Stock: 87
Manufacturer: Artesyn Embedded Technologies
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 12.5V 50W
In Stock: 198
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC QUAD 12BIT 1LSB 16-TSSOP
In Stock: 249
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT QUAD SPI 16-TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC DUAL 12BIT SPI 14TSSOP
In Stock: 780
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC DUAL 12BIT SPI 14TSSOP
In Stock: 0