| Part Number | AD565ASD |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 400ns |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | ±11.4 V ~ 16.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | - |
| INL/DNL (LSB) | ±0.25, ±0.25 |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 24-CDIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package | 24-CDIP Side Brazed |
Manufacturer: Artesyn Embedded Technologies
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 12.5V 50W
In Stock: 87
Manufacturer: Artesyn Embedded Technologies
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 12.5V 50W
In Stock: 198
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC QUAD 12BIT 1LSB 16-TSSOP
In Stock: 249
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT QUAD SPI 16-TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC DUAL 12BIT SPI 14TSSOP
In Stock: 780
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC DUAL 12BIT SPI 14TSSOP
In Stock: 0