| Part Number | AD5544BCPZ-R2 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Number of Bits | 16 |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Settling Time | 900ns (Typ) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Supplier Device Package | 32-LFCSP-VQ (5x5) |
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SERIAL IN 10LFCSP
In Stock: 1500
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SERIAL IN 10MSOP
In Stock: 189
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SERIAL IN 10MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SERIAL IN 8LFCSP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT 2.7-5.5V 10LFCSP
In Stock: 1500
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT 2.7-5.5V 10-MSOP
In Stock: 171
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT 2.7-5.5V 10-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SERIAL-IN 8-SOIC
In Stock: 0