| Part Number | AD5535ABCZ |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Number of Bits | 14 |
| Number of D/A Converters | 32 |
| Settling Time | 65µs (Typ) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.25 V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.1, ±0.5 |
| Architecture | String DAC |
| Operating Temperature | -10°C ~ 85°C |
| Package / Case | 124-LBGA, CSPBGA |
| Supplier Device Package | 124-CSPBGA (15x15) |
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT SPI 16-TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT SPI 16-TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT 16LFCSP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT 16CH 74CSBGA
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT 16CH 74CSBGA
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT 16CH 74CSBGA
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT 16CH 74CSBGA
In Stock: 10
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT VOUT 16CH 74CSBGA
In Stock: 0