| Part Number | AD5378ABCZ |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 14 |
| Number of D/A Converters | 32 |
| Settling Time | 30µs |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 8.5 V ~ 16.5 V , -3 V ~ 16.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| INL/DNL (LSB) | ±3 (Max), -1/+1.5 (Max) |
| Architecture | String DAC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 108-BGA, CSPBGA |
| Supplier Device Package | 108-CSPBGA (13x13) |
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 8BIT R-R 2.7-5.5V 8-MSOP
In Stock: 45
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 8BIT R-R 2.7-5.5V 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 8BIT R-R 2.7-5.5V 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 8BIT R-R 2.7-5.5V SOT23-6
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 8BIT R-R 2.7-5.5V SOT23-6
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 8BIT R-R 2.7-5.5V SOT23-6
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 8BIT R-R 2.7-5.5V SOT23-6
In Stock: 7000
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 8BIT R-R 2.7-5.5V SOT23-6
In Stock: 0