Home Product Index Connectors, Interconnects Circular Connectors MS3476L22-55SW
Amphenol Aerospace Operations MS3476L22-55SW
Part Number
MS3476L22-55SW
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG 55POS INLINE SCKT
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Circular Connectors
Amphenol Corporation
Amphenol Corporation
In Stock 252 pcs
    51.96500/pcs
  • 5 pcs
    48.71000/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
Product Parameter
Part NumberMS3476L22-55SW
Part StatusActive
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Voltage - Rated600VAC
Current Rating7.5A