Home Product Index Connectors, Interconnects Circular Connectors MS27496E17B26P
Amphenol Aerospace Operations MS27496E17B26P
Part Number
MS27496E17B26P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Circular Connectors
Amphenol Corporation
Amphenol Corporation
In Stock 7 pcs
    66.97500/pcs
  • 5 pcs
    63.20900/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberMS27496E17B26P
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Current Rating7.5A