Home Product Index Connectors, Interconnects Circular Connectors MS27496E15B18PC
Amphenol Aerospace Operations MS27496E15B18PC
Part Number
MS27496E15B18PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Circular Connectors
Amphenol Corporation
Amphenol Corporation
In Stock 15 pcs
    62.16000/pcs
  • 5 pcs
    56.10600/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberMS27496E15B18PC
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Current Rating7.5A