Home Product Index Connectors, Interconnects Circular Connectors MS27466E17B26PA
Amphenol Aerospace Operations MS27466E17B26PA
Part Number
MS27466E17B26PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT 26POS WALL MT W/PINS
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Circular Connectors
Amphenol Corporation
Amphenol Corporation
In Stock 15 pcs
    36.18500/pcs
  • 5 pcs
    31.65400/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberMS27466E17B26PA
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Current Rating7.5A