Home Product Index Fans, Thermal Management Thermal - Heat Sinks ATS-CPX040040015-182-C2-R0
Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-CPX040040015-182-C2-R0
Part Number
ATS-CPX040040015-182-C2-R0
Description
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB CP
Advanced Thermal Solutions Inc
In Stock 212 pcs
    2.17000/pcs
  • 10 pcs
    2.11150/pcs
  • 25 pcs
Product Parameter
Part NumberATS-CPX040040015-182-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.51°C/W @ 100 LFM