Home Product Index Fans, Thermal Management Thermal - Heat Sinks ATS-16G-25-C1-R0
Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16G-25-C1-R0
Part Number
ATS-16G-25-C1-R0
Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT
Advanced Thermal Solutions Inc
    3.43350/pcs
  • 10 pcs
    3.43350/pcs
  • 30 pcs
Product Parameter
Part NumberATS-16G-25-C1-R0
Part StatusActive
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.25°C/W @ 100 LFM