Home Product Index Fans, Thermal Management Thermal - Heat Sinks ATS-15C-154-C2-R0
Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15C-154-C2-R0
Part Number
ATS-15C-154-C2-R0
Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766
Advanced Thermal Solutions Inc
    2.97450/pcs
  • 10 pcs
    2.97450/pcs
Product Parameter
Part NumberATS-15C-154-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.51°C/W @ 100 LFM