Home Product Index Fans, Thermal Management Thermal - Heat Sinks ATS-15A-130-C3-R0
Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-130-C3-R0
Part Number
ATS-15A-130-C3-R0
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions Inc.
Description
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thermal - Heat Sinks
Advanced Thermal Solutions Inc
    3.44250/pcs
  • 10 pcs
    3.44250/pcs
  • 30 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberATS-15A-130-C3-R0
Part StatusActive
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.28°C/W @ 100 LFM