Home Product Index Fans, Thermal Management Thermal - Heat Sinks ATS-01C-25-C2-R0
Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-01C-25-C2-R0
Part Number
ATS-01C-25-C2-R0
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions Inc.
Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thermal - Heat Sinks
Advanced Thermal Solutions Inc
    4.34200/pcs
  • 10 pcs
    4.34200/pcs
  • 30 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberATS-01C-25-C2-R0
Part StatusActive
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.26°C/W @ 100 LFM