3M P50LE-050P1-SML-DA
Part Number
P50LE-050P1-SML-DA
Manufacturer
3M
Description
CONN PLUG 50POS VERT SMD.050
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
3M
    2.47000/pcs
  • 209 pcs
Product Parameter
Part NumberP50LE-050P1-SML-DA
Part StatusActive
Connector TypePlug
Contact TypeCenter Strip Contact
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
StyleBoard to Cable/Wire
ShroudingShrouded - 4 Wall
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Number of Rows2
Row Spacing - Mating-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.197" (5.00mm)
Contact Shape-
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Finish - PostGold
Contact MaterialPhosphor Bronze
Insulation MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesBoard Guide
Operating Temperature-55°C ~ 85°C